Svatováclavská koruna k vidění bez front a zadarmo

S její existencí se pojí i pověry. Ano, řeč je o svatováclavské koruně, kterou smí nosit jen hlava vyvolená – tedy český král. Dnes už žádného krále nemáme, takže koruna ztratila svůj původní význam. Získala však jiný – je symbolem české státnosti i měny.

Svatováclavská koruna v Pražské mincovně

Až pojedete na výlet do Prahy, určitě se zastavte u Prašné brány, kde je vstup do prodejní galerie Pražské mincovny v Obecním domě. Uvidíte zde vystavené medaile a mince ČNB z ušlechtilých kovů – stříbra a zlata. A jako třešnička na dortu tu na vás jakožto odměna čeká i replika svatováclavské koruny.

Její prohlídka je zcela zdarma, bez zástupu davů návštěvníků a vy nemusíte čekat kdoví jak dlouho na to, až originál koruny vyzdvihnou z tzv. korunní komory v katedrále svatého Víta v Praze a ukážou veřejnosti při příležitosti nějaké významné události. Což ostatně nebývá příliš často a v takovém případě se na prohlídku svatováclavské koruny stojí hodinové fronty.

Repliku svatováclavské koruny vyrobil ručně turnovský zlatník Jiří Urban podle tradičních středověkých postupů. Je sice prosta harmonické léčebné síly, ale stejně krásná jako originál.

Proč zrovna Pražská mincovna?

Možná vám hlavou vrtá otázka, proč repliku koruny vystavuje právě Pražská mincovna. Je to celkem pochopitelné. Koruna je symbol naší měny. Kromě toho stylizovaná svatováclavská koruna je také hlavní dominantou každé korunové mince. Od toho je už jen krůček k tomu, aby repliku koruny, jejíž originál dal vyrobit císař Karel IV., prezentovala právě Pražská mincovna.

Mimo kopie koruny najdete v galerii také celou řadu unikátních zlatých a stříbrných medailí a mincí, jejichž ražbou se zabývá Pražská mincovna. Můžete tak doplnit svoji vlastní sbírku nebo zakoupit zajímavý dárek pro své blízké k jejich významnému výročí.