Co je fytoterapie, nebo jak se léčit zdravě

Fytoterapie je metoda, která k léčbě vybraných chorob využívá rostliny jako přírodní zdroj léčiva. Sílu rostlin popsal již Aesklepitos ze starověkého Řecka, který formuloval postavení léčivých rostlin. Tvrdil, že i „lékař má nejprve léčit slovy, pak léčivými rostlinami až nakonec chirurgicky”.

V poslední době to už vypadalo tak, že fytoterapie upadla do zapomnění. Svůj podstatný vliv má na tom rozmach chemoterapie, která vytlačuje přírodní způsob – fytoterapii. Není pochyb, že chemické labortatória stojí za velkým množstvím účinných léků, bez kterých se v současné medicíně neobejdeme. Na druhé straně nelze zapomínat na určité hranice, z toho vyplývající. Jde zejména o vedlejší účinky, které tyto léčiva doprovázejí. Problémem je fakt, že zatímco jeden orgán léčí, druhý oslabují. Problémem je i to, že mnoho alopatických léčiv neléčí přímo nemoc, ale už její příznaky a v mnoha případech se doporučuje užívat tyto léky dlouhodobě. Tento systém následně často vede ke vzniku dalších onemocnění. Řešením je návrat k léčbě nemocí prostřednictvím rostlin. Staré moudrosti zkombinujeme s novými vědeckými poznatky, s cílem dosažení zdravější léčby.

Známý lékař ze starověkého Řecka, Hippokrates šířil myšlenku, že samotná příroda má lék na každou nemoc. Mezitím se už vyvinuly různé nové druhy nemocí, ale základ této myšlenky stále platí. I v případě problémů s parazity máme k dispozici široký sortiment možností na boj s nimi. Některé rostliny účinkují na dospělé parazity, jiné zase vyhánějí z těla jejich vajíčka. Je všeobecně známo, že paraziti jsou vázány na tlusté střevo. Skutečnost je však taková, že se mohou klidně nacházet i v různých jiných částech těla jako jsou plíce, játra, slezina, žaludek, svaly, nosohltan, mozek, srdce, krev, kůže atd.

Mezi nejsilnější protiparazitární rostliny patří hřebíček, česnek, dýňová semínka, pelyněk, či dubová kůra. Možná ani netušíte, že jen takový jednoduchý česnek omlazuje, dezinfikuje, čistí krev a lymfu od toxinů a vyhání z nich kolonie mikroparazitov a nejen z nich, ale i ze žaludku, střev a celého trávicího traktu. Objevte i další možnosti přírodní léčby a navštivte certifikovanou naturopatickou poradnu. Poraďte se s odborníkem a nasměrujte své zdraví k lepším zítřkům ještě dnes.