Získejte vízum do Ruska a poznejte zemi, kde zítra znamená včera

Ruská federace leží na pomezí Evropy i Asie a je znát, že se tam mísí dva světy. Ve větších městech uvidíte všechny vymoženosti moderní doby, na vesnicích ale poznáte zcela jiný život. Ostatně celá ruská kultura je poměrně specifická a už jen kvůli jejich odlišnému písmu si budete připadat jako na jiné planetě, protože si nebudete schopní přečíst ani název obchodu. Zážitek je to ale nepopsatelný.

Pokud chcete zažít naprosto netradiční dovolenou a rádi poznáváte zvyky jiných kultur, Rusko musíte ve svém životě bezpodmínečně navštívit. Jen se připravte na trochu komplikovanější plánování. Do Ruska si totiž nemůže přijet jen tak kdokoliv. Aby vás vůbec pustili do země, potřebujete vízum podle typu cesty. Budete ho muset ukázat při vstupu na hranicích nebo na letišti při odletu.

Turistické vízum Rusko

Jestliže se plánujete vydat do Ruska za poznáváním tamních krás a památek, bude vám rozhodně stačit turistické vízum Rusko. Je určeno pro cesty kratší než jeden měsíc a často ho upřednostňují i podnikatelé, kteří by ovšem mohli využít i vízum služební. To je určeno zejména pro častější návštěvy s více vstupy. Turistické vízum totiž umožňuje vstoupit do Ruska pouze jednou, takže nepočítejte s žádnými návštěvami okolních států.

Jak se vyhnout spoustě administrativy

Vyřídit vízum do Ruska lze na konzulátech v Praze, Brně či Karlových Varech. S sebou si musíte vzít dvě fotografie, pas, který bude platný ještě půl roku po návratu z Ruska, potvrzení o cestovním pojištění, potvrzení z hotelu nebo zprostředkovatelské kanceláře a také vízovou anketu. Tu si stáhnete online či vyplníte přímo na konzulátu, budete tam muset prozradit podrobnosti o své cestě. Všechno trvá docela dlouho, už jenom získat potvrzení od hotelu bývá často problém. Na konzulátu zaplatíte 1 720 Kč, chcete-li mít vízum do tří dnů, tak ještě o tisícovku více. Případně se můžete rozhodnout pro cestu zprostředkování přes agenturu. Je to sice o něco dražší záležitost, ale bez starostí. Vyřízené vízum do Ruska vám přijde poštou až domů.

Návštěva ruské federace každopádně stojí za to i přes všechny komplikace s vyřizováním víza. Nenechte se od cesty do tak krásné země odradit trochou administrativy.