Víte, kde vzala své jméno polokošile?

Jestli jste si doposud mysleli, že polokošile se jmenuje tak, jak se jmenuje, kvůli svému vzhledu působícímu napůl jako košile, jste na velkém omylu. Její název by se dal interpretovat spíše jako „košile na pólo“. Má totiž hodně společného s tímto jezdeckým sportem populárním zejména ve Velké Británii.

Polokošile krátký rukáv zná každý. Mezi mnohými muži jsou velmi oblíbené, protože sice působí tak trochu formálně, ale zároveň jsou pohodlné jako klasické tričko. A víte, komu za ně vděčíme? Britům!

Polokošile vznikly v 19. století

Přesný původ polokošil není nikde zaznamenaný, nicméně hodně se rozmohly koncem 19. století v Manipuru v Indii. Britští vojáci si tam totiž založili první pólový klub. Sport byl u britské armády a pěstitelů čaje, kteří žili v Indii, velmi oblíbený, a tak se pozornost brzy obrátila i k jejich tradičnímu oděvu. Původně se jednalo o tlusté bavlněné košile s dlouhými rukávy. Hráči s nimi však byli nespokojení, první úpravou, s níž přišli, tedy byly knoflíky na límcích, kterými připínali límce ke košilím, aby jim neplácaly u hlavy při pohybu.

Dnešní polokošile vymyslel Jean Rene Lacoste

Polokošile v takovém pojetí, v jakém je známe dnes, však vymyslel až legendární francouzský tenista Jean Rene Lacoste. Košile, které se v té době nosily na tenis, mu přišly příliš nepohodlné, a tak přišel s krátkými rukávy i příjemnějším materiálem. Nápad to byl rozhodně dobrý, protože polokošile se nosí dodnes.

Dost oblíbené jsou například u firem, které shání reklamní textil. O tom by mohli vyprávět ve firmě Xfer, s.r.o., kde prodávají polokošile s krátkým i dlouhým rukávem – viz https://www.xfer.cz/polokosile/dlouhy-rukav. Jsou schopní je opatřit také potiskem či výšivkou, firmy si je u nich objednávají jako dárek pro své zaměstnance, obchodní partnery i zákazníky. Jde pro ně o dobrou formu marketingu.