Jarní víkend, místy konvekční srážky

Druhá polovina dubna je už pověstná často vysokými teplotami kolem 20°C a nebo i vyššími a dochází tak při dostatečném přílivu vlhkosti ke tvorbě konvekční oblačnosti a nastává přeháňkové počasí, často už i se slabými jarními bouřkami. Přesně takové počasí nás čeká v nadcházejících dnech, počasí u nás bude ovlivňovat tlaková níže ve vyšších vrstvách atmosféry, na konci týdne pak tlaková níže v přízemní vrstvě, která bude zdrojem vlhkosti ve vzduchu. Teploty budou odpovídat dlouhodobému normálu pro poslední dubnovou dekádu, občas je tedy nutné počítat se srážkami v podobě přeháněk či bouřek.

První jarní bouřky konvektivního typu přicházejí zhruba kolem poloviny dubna

Konvektivní bouřky, které nazýváme jarními, přicházejí většinou v době od poslední dekády března do konce druhé dekády dubna, záleží na teplotě, která určuje základní podmínky pro jejich výskyt. V zimním období se setkáváme s bouřkami zimními a to nejčastěji v silném severozápadním proudění, první konvekční bouřky jsou jarní bouřky tzv. letního typu, které produkují déšť, často prudký a nebo i kroupy, nikoli však sněhové krupky či vločky, to jsou tzv. zimní bouřky.

Bouřka se může objevit ve kterékoli roční době, v zimě (pravděpodobnost výskyt cca 5-15%) se jedná o bouřky vznikající na výrazných frontách nebo v silném proudění, nejčastěji severozápadním. V jarním období pravděpodobnost bouřek vzrůstá, neboť začínají postupně převažovat konvekční bouřky – pravé letní včetně bouřek z tepla, (pravděpodobnost výskytu cca od 35% na počátku jara až po 90% na jeho konci) v létě je bouřek nejvíce a to na jeho počátku, tedy v červnu (pravděpodobnost výskytu cca 100% až 80% na konci léta) a na podzim jich opět výrazně ubývá, na konci podzimu se s nimi setkáme spíše jen na výrazných frontách, konvekce je už moc slabá až postupně ustává a je nedostatečná pro vývoj oblaků do podoby Cb, snižuje se výrazně sluneční aktivita a tím pádem převažují teplotní inverze, které bouřkovou činnost – konvekci, vylučují. (pravděpodobnost výskytu tedy od cca 80% na počátku září až po 20% v listopadu)

Jak tomu bylo s prvními konvekčními bouřkami v uplynulých několika letech?

LETOS – se první konvekční bouřky objevily 11.4.2015.

2014 – teplé počasí začalo po velmi teplé zimě brzo, ale chyběly ostatní podmínky, zdroj vlhkosti. Počasí bylo suché a to zejména v březnu, první výraznější konvekční bouřky se objevily 3.4.2014.

2013 – dlouhou převažující studené proudění konvekčním bouřkám nepřálo do poloviny dubna, první konvekční bouřky se objevily 22.4.2013.

2012 – po častých studených vpádech se objevily také později a to 19.4.2012.

2011 – buď studené proudění a nebo slunné suché anticyklonální počasí, velmi pozdě se objevily první konvekční bouřky v tomto roce a to 24.4.2011.

2010 – díky stabilně teplému počasí se objevily v tomto roce konvekční bouřky naopak brzo a to 26.3.2010 a byly i silnější.

2009 – první konvekční bouřky se v ČR vyskytly po výrazném oteplení 5.4.2009.

2008 – první i silnější konvekční bouřky byly zaznamenány na našem území 12.4.2008.

2007 – první, i když ne moc výrazné, konvekční bouřky se vyskytly kolem 3.4.2007.

2006 – dosti brzo se objevila vlivem značného oteplení, které mimochodem způsobilo značné jarní povodně, první konvekční jarní bouřka v tomto roce 27.3.2006.

Teplé a vlhké počasí, které může být stále přerušováno vpády studeného vzduchu

Počasí v dubnu je stále náchylné na změny a to celkové, se změnou synoptické situace souvisí i změna teplotního rozložení nad daným územím. Obdobná situace nás čeká i v dalších dnech, kdy po teplém počasí přijde opět citelnější ochlazení, které ale nebude trvat nijak dlouho. Tentokrát by mělo k ochlazení dojít až po víkendu.

Ve středu bude skoro jasno, během dne většinou polojasno až oblačno a k večeru v Čechách místy přeháňky nebo i bouřky.

Minima: 6 až 2°C
Maxima: 13 až 17°C
Vítr: SZ, během dne SV/V 2-7m/s, v bouřkách silnější
Srážky: 0-10mm
Pravděpodobnost: 40%

Ve čtvrtek bude polojasno až oblačno, zejména na jihu ojediněle přeháňky. Přechodně až slunečno.

Minima: 7 až 3°C
Maxima: 15 až 19°C, na J/JZ do 16°C
Vítr: 0-8mm
Pravděpodobnost: 25%

V pátek bude skoro jasno až polojasno, během dne při větší oblačnosti ojediněle přeháňky nebo bouřky a to zejména na JV/V.

Minima: 7 až 3°C
Maxima 16 až 20°C

V sobotu očekáváme skoro jasno, během dne od JZ přibývání oblačnosti a místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky.

Minima: 10 až 6°C
Maxima: 18 až 22°C

V neděli předpokládáme oblačno, během dne až zataženo s přeháňkami, místy bouřkami.

Minima: 12 až 8°C
Maxima: 18 až 22°C


Od pondělí do středy bude převládat velká oblačnost s deštěm nebo přeháňkami, zpočátku ojediněle bouřky. Zejména uprostřed období přechodně až polojasno a srážky místy.

Minima: 13 až 9°C, postupně 5 až 0°C
Maxima: 11 až 16°C, uprostřed období 9 až 13°C