Čeká nás jarní a slunečný víkend, i další týden

Počasí v dalších dnech bude v celé jihozápadní a střední části Evropy pod vlivem rozsáhlé tlakové výše s maximálním tlakem v jejím středu i kolem 1040hPa. Tento tlakový útvar vypadá dosti stabilně a počasí ve střední Evropě bude určovat po několik následujících dnů, minimálně do příštího pátku. Znamená to ovšem dvě zásadní věci, jednak pokračování a prohlubování se sucha, která již panuje od konce zimní sezóny a jednak příjemné slunečné a teplé počasí, které bude lákat k pracím na zahrádkách či výletům do přírody.

Bude slunečno a teplo, ráno může lehce přimrznout

V dalších dnech se bude mírně oteplovat, odpoledne budou každý den vystupovat teploty nad 10°C, mnohde na přelomu týdnů dosáhnou jarních 15°C a ojediněle tuto hodnotu i pokoří. S tímto rázem počasí ale také souvisejí vysoké denní teplotní amplitudy, které jsou způsobeny právě vyjasněním, za něho ranní teploty klesají nízko, mohou klesnou i lehce pod bod mrazu a naopak odpolední maxima vystupují při vládnoucím slunečném počasí vysoko. Ráno a dopoledne se mohou objevit ojediněle mlhy a místy se bude tvořit nízká oblačnost, postupně ji čekáme jen ojediněle. Ráno a dopoledne nebude od věci se více obléknout, zvláště pokud budete vyrážet na výlety brzo ráno, odpoledne je možné trochu oblečení odložit, ale není rozhodně radno to s jeho odkládáním přehánět. I když bude počasí lákat k letním aktivitám se vším všudy, nesedejte na zemský povrch, je teprve březen a i přes mírnou zimní sezónu je zemský povrch studený.

Sucho bude pokračovat, zahrady a pole bude nutné zavlažovat uměle

Sucho se bude vlivem jasného počasí zcela beze srážek i v dalších dnech stále prohlubovat. Očekáváme poklesy podzemních vody a vydatnosti pramenů, s čímž budou souviset i poklesy vodních stavů zejména menších neregulovaných toků. Větší toky budou mít průtoky zlepšené díky vodních nádržím a ostatní regulaci, nicméně i tak se bude jednat o nižší průtoky než je v tuto dobu běžné, prameny jsou po suché zimě slabé. S rostoucími teplotami a bohatším slunečním svitem již bude nutné také vlivem sucha zavlažovat umělým způsobem pole a zahrádky, jednoduše nahradit srážky. Zatím by problémy se zásobami vody na zalévání nastat neměly, nicméně pokud bude současné počasí trvat bez výraznějších srážek i v dalších jarních týdnech, pak by problémy již nastat mohly.

I příští týden bude suchý, slunečný a teplý

Až na výjimky bude převládat jasno nebo maximálně polojasno, jen zpočátku týdne očekáváme výskyt zbytků srážkově nevýznamné oblačnosti, která bude přes naše území putovat. Vypadá to, že se veškeré frontální vlny příští týden v mohutné tlakové výši rozpadnou. Nelze slibovat, zda tento ráz vydrží až do konce týdne, řeč je tedy o dalším víkendu, tj. o polovině měsíce, ale vzhledem ke stabilnosti tohoto tlakového útvaru, který bude mít vliv nejen na celou střední Evropu je to dosti pravděpodobné. Prognózy zpřesníme během příštího týdne. Vzhledem k tomu, že se oblačné systémy ve výši rozpadnou, nečekáme ani žádnou zásadnější změnu ve vývoji teplot.

Přehled počasí na týden dopředu

Pá 7.3.: oblačno, min. +1/-3°C při oblačnosti +2°C, max. 7/11°C

So 8.3.: slunečno, min. +3/-1°C, max. 9/13°C

Ne 9.3.: jasno, min. +3/-1°C, max. 10/14°C

Po 10.3.: slunečno, min. 4/0°C, max. 11/15°C

Út 11.3.: slunečno, min. 4/0°C, max. 10/14°C

St 12.3.: jasno, min. +2/-2°C, max. 8/12°C

Čt 13.3.: jasno, min. +2/-2°C, max. 9/13°C

Pá 14.3.: jasno, min. +2/-2°C, max. 11/15°C