Past na hraboše je řešení pro zahrádkáře

Blíží se jaro, a zahrady začnou opět ožívat. Jejich majitelé jim věnují nemalou péči a značné finanční prostředky, díky čemuž pak můžou zbytek sezóny sklízet odměnu za svou práci. Ovšem, co v případě, když se do vaší zahrady zamilují krtci či hraboši? Past na hraboše by mohla tyto trable vyřešit.

Hraboš jako noční můra zemědělců

S nástupem teplého počasí ožívají i nejrůznější škůdci, kteří dělají menší, či větší škody. Pro zemědělce i malé hospodáře či zahrádkáře jsou hraboši každoročně velkou noční můrou. Rádi si zařádí i v sadech a vinohradech. Škody, které dokážou napáchat, jsou obrovské. Zatímco v zimních měsících se tenhle malý tvor spokojí s plevelem, zimním obilím, příkopy nebo stráněmi s křovinami, po oteplení se vesele pouští do úrody a stromů.

Jak zjistit, že vás navštívil hraboš?

Je to poměrně snadné. Tento malý hlodavec si buduje nevelké nory, takže pokud na zahradě objevíte 3 až 4 cm velké díry v zemi, nespíš máte nezvaného hosta. Z děr často trčí zbytky rostlin a okolí bývá poseté malým lesklým černým trusem, který je pro něj typický. Mezi jednotlivými dírami jsou obvykle „chodníčky“, kolem kterých pojídá trávu. Pak to lehce poznáte podle zničené úrody – hraboš si rád pošmákne na zelenině, která se pěstuje nízko u země. A ta kořenová je pro něj opravdovou lahůdkou! Hryže kořeny rostlin, které následkem toho odumírají. Ohlodává také kůru stromů, ale opět jen u země, protože není schopen po stromech šplhat.

Jak dostat hraboše ze zahrady?

Proti kdysi předkládanému návrhu k použití jedu se zvedla velká vlna kritiky. Můžete využít klasické pasti na myši, které opatříte kouskem jablka. Mnohem humánnější je však použít past na hraboše, která má primárně za úkol zvíře odchytit, a nikoliv usmrtit. Past se pokládá do země, hraboš do ní vleze, načež se zaklapne západka. Zvíře pak odnesete mimo obydlí a vypustíte do přírody. Při osazovaní odchytových či jakýchkoliv jiných pastí na hraboše používejte rukavice, abyste na ně nepřenesli svůj pach. Když jej hlodavci zachytí, vyhnou se jim obloukem