Dešťová voda, poklad z přírody

Dešťová voda je poměrně vzácnou komoditou, která může najít u nás doma široké využití. Jak ji správně zachytávat a jak s ní hospodařit?

Jak využít dešťovou vodu

Dešťovou vodu v hojné míře využívají majitelé zahrádek. Voda je dostatečně kvalitní, jedná se tak o to nejlepší, čím svoje rostliny můžeme zalít, vzhledem k tomu, že má oproti vodě z vodovodu unikátní složení. Využít ji můžeme i coby vodu užitkovou, například na praní.

Navíc je rozhodně vhodné se naučit s dešťovou vodou adekvátně zacházet. Stále intenzivnější sucho přimělo už některé úředníky k tomu, aby zalévání pitnou vodou zakázali. V konečném důsledku tak díky využívání tohoto zdroje vody ušetříte nejen vlastní kapsu, ale také přírodu.

To první, co bychom si tak na vlastní zahrádku měli pořídit, je jednoznačně nádrž na vodu. Obecně se dělí na dva typy. Klasickou alternativou jsou nádrže nadzemní. Jinou možnost představují nádrže zapuštěné. Pokud budeme z podzemní nádrže vodu pravidelně odebírat, rozhodně se nemusíme bát toho, že by se nám kvůli dlouhodobému skladování kazila.

Podle čeho vybírat nádrž na vodu

Pokud zajistíme zakrytí vody, snížíme riziko, že se bude kazit a nehrozí nám navíc ani to, že by se v nádrži rozmnožovali komáři, nebudou do ní padat nečistoty a rozhodně nehrozí, že by se v ní utopili třeba drobní živočichové, které bude vodní plocha na naši zahradu bezesporu lákat.

Klíčem je zejména si vybrat správný objem nádrže. Typicky se pohybují v rozpětí od 1000 do 15 000 litrů. Záleží vždy na místních podmínkách – jaký zdroj vody máme, jak vydatně nám v dané lokalitě prší atd. Pomoci v adekvátním využití nám může například sběrač vody, který namontujeme do okapového systému.

Rozhodovat se budeme také podle materiálu. Tím asi nejběžnějším je určitě plast, protože nabízí velmi dobrý poměr ceny a výkonu. Dostupné jsou však i nádrže dvouplášťové nebo k nádrže k betonování.